Schyłkowa faza epoki człowieka - jaka jest rola uniwersytetu?

W ramach Polsko-Francuskiego Roku Nauki zapraszamy do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej  na konferencję „Uniwersytet w Antropocenie”, która odbędzie się w Katowicach 23 maja

Eksploatowana przez człowieka biosfera jest w stanie katastrofalnym. Schyłkowej fazie epoki człowieka sprzyja gwałtowne przyspieszenie technologiczne, które powoduje naszą dezorientację i stres, co wg Alvina Tofflera przedstawiciela nurtu tzw. „nauki stosowanej” nazywamy „szokiem przyszłości”, który wynika z dysproporcji pomiędzy tempem zmian a możliwością człowieka w zakresie podążania za zmianą.

Podczas konferencji zastanowimy się, jaka jest funkcja uniwersytetu w tej dualnej rzeczywistości, jaka jest rola naukowców w zakresie badań nad tym zjawiskiem i przyszłości uczelni a także spróbujemy porozmawiać o tej kwestii m.in. z filozofami, socjologami, ekonomistami i dziennikarzami.

Zapraszamy!