Do 10 grudnia można zgłaszać nowatorskie koncepcje techniczne i wynalazki w ramach Przeglądu Garażowych Wynalazków OFF Science. Jeśli jesteś konstruktorem-amatorem, koniecznie opowiedz o efektach swojej pracy organizatorom ŚFN i zaprezentuj je szerokiej publiczności w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas trzeciej edycji wydarzenia.
Do Przeglądu Garażowych Wynalazków mogą zgłaszać się indywidualni lub działający w zespołach wynalazcy i konstruktorzy amatorsko parający się techniką z województwa śląskiego (nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe). Zgłoszenie odbywa się poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie slaskifestiwalnauki.pl w zakładce „OFF Science”, w którym należy opisać swój pomysł. Zdecydowanie warto dołączyć do ogólnego opisu także wszelkie szkice, rysunki czy obliczenia – nadadzą one zgłaszanym projektom autentyczności. Ważnym elementem jest również praktyczne zastosowanie proponowanych wynalazków czy rozwiązań technicznych – specjalna komisja ekspercka oceniać będzie projekty przede wszystkim pod kątem tego, czy w znaczący sposób mogą polepszyć jakość życia codziennego.
Autorzy koncepcji zakwalifikowanych przez komisje uzyskają prawo pokazania ich w specjalnie utworzonej strefie OFF Science w Międzynarodowym Centrum Kongresowym podczas 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Warto przypomnieć, że zeszłoroczna edycja festiwalu przyciągnęła do MCK-u ok. 30 tysięcy osób! Propozycje zaprezentowane w ramach Przeglądu Garażowych Wynalazków wezmą również udział w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek, w którym swoich faworytów wybiorą: publiczność festiwalowa (podobnie jak przed rokiem), komisja festiwalowa złożona z popularyzatorów nauki i profesjonalistów (po raz pierwszy) oraz media, przeprowadzając głosowanie wśród swoich czytelników i słuchaczy (również po raz pierwszy).
Zamysłem organizatorów ŚFN jest przybliżenie – za pomocą idei Przeglądu Garażowych Wynalazków OFF Science – specyficznej kultury technicznej, która od lat rozwija się w zaciszu prywatnych warsztatów, piwnic, garażów i strychów, a gdzie powstają niezwykle oryginalne i niepowtarzalne koncepcje techniczne. Kultura ta, jak się wydaje, ma się szczególnie dobrze na Śląsku, ponieważ to tutaj od dekad technika i przemysł przeplatały się z życiem prawie wszystkich mieszkańców regionu. Problemem jest jednak to, że zazwyczaj nikt poza samymi zainteresowanymi – konstruktorami-amatorami i wynalazcami-amatorami – nic nie wie o ich projektach. Dlatego też Śląski Festiwal Nauki KATOWICE chce stworzyć okazję do zaprezentowania dokonań tej trochę tajemniczej społeczności szerszemu gronu odbiorców.
Być może to właśnie Twój wynalazek zostanie uznany za najbardziej niezwykły i najbardziej inspirujący! Dlatego nie zwlekaj i przedstaw nam to, nad czym wytrwale pracujesz od tak długiego czasu!
Osoba do kontaktu:
Radosław Aksamit, rzecznik prasowy 3. ŚFN
Tel.: 512 104 427, e-mail: radoslaw.aksamit@us.edu.pl