Inauguracja LI roku akademickiego na Uniwersytecie Śląskim

W poniedziałek 1 października 2018 roku Uniwersytet Śląski zainaugurował pięćdziesiąty pierwszy rok akademicki. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia!
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 w auli im. Kazimierza Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych. Do udziału w wydarzeniu społeczność akademicką zaprosili JM Rektor oraz Senat Uniwersytetu Śląskiego.
W programie uroczystości przewidziano m.in. przemówienie inauguracyjne, które wygłosił JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, immatrykulację studentów i doktorantów, a także nadanie tytułów Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego: prof. zw. dr. hab. Tadeuszowi Sławkowi z Wydziału Filologicznego, prof. zw. dr. hab. Romanowi Gerowi oraz prof. zw. dr hab. Alicji Ratusznej z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii.
Podczas inauguracji wręczona została także nagroda „Pro Scientia et Arte”, honorująca pracowników Uniwersytetu Śląskiego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Każdego roku to ważne i zaszczytne wyróżnienie może być przyznane dwóm laureatom: badaczowi reprezentującemu nauki matematyczno-przyrodnicze i techniczne, a także uczonemu reprezentującemu kierunki humanistyczne i artystyczne.
Tegoroczne nagrody otrzymali:  prof. zw. dr hab. Iwona Szarejko z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz  prof. zw. Krzysztofowi Zanussiemu z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego.